Firegoal 2016 – Το κύπελλο στην Θεσσαλονίκη, στην 2η θέση η ΙΡΑ Καρδίτσας

Η ομάδα των Πυροσβεστών Ν.Θεσσαλονίκης ήταν η νικήτρια στον τελικό του τουρνουά  Firegoal 2016, στο οποίο συμμετείχαν  ομάδες Σωμάτων Ασφαλείας και το οποίο πραγματοποιήθηκε σε γήπεδα της πόλης μας από 1 ως 3 Νοεμβρίου 2016. Η ομάδα της ΙΡΑ Καρδίτσας με αξιοπρεπή εμφάνιση τερμάτισε δεύτερη μετά την ήττα με 1-0 στην τελική αναμέτρηση.

Ο επίλογος του τουρνουά FIREGOAL 2016 γράφτηκε ακριβώς στη λήξη της κανονικής διάρκειας του τελικού μεταξύ της ΙΡΑ Καρδίτσας και των Πυροσβεστών Ν. Θεσσαλονίκης. Σε εκείνο το σημείο και ενώ όλα έδειχναν ότι ο τελικός θα οδηγηθεί στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι, η ομάδα της Θεσσαλονίκης εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο το χάσιμο της μπάλας στο κέντρο του γηπέδου από τους παίκτες και κατάφερε να σκοράρει για το 1-0 με ωραίο σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή.

Σε εκείνο το χρονικό σημείο δεν υπήρχαν περιθώρια αντίδρασης και έτσι το τρόπαιο κατέληξε στα χέρια των Θεσσαλονικέων. Ο αγώνας, που διεξήχθη στο Δημοτικό Στάδιο της πόλης μας,  σε γενικές γραμμές ήταν ισορροπημένος και η ομάδα μας απείλησε με ωραία σουτ προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η κούραση ήταν ολοφάνερη και πρόδιδε την απραξία των παικτών, αλλά και την υπερπροσπάθεια που είχε καταβληθεί στον ημιτελικό απέναντι στην Ένωση Πυροσβεστών Δυτικής Θεσσαλίας. Για την Α2 κατηγορία νωρίτερα η Α.Δ. Θεσσαλονίκης νίκησε τη ΒΙ.ΠΕ. Βόλου με 6-5 στα πέναλτι (κανονικός αγώνας 1-1).

Για την ιστορία η ομάδας μας παρατάχθηκε με τους Τσιγγινέ, Ζορμπά, Θεοδωρόπουλο, Τάκα, Αντωνίου, Μούντζια, Παπαϊωάννου, Παπακώστα, Τάντο, Φούκη και Ράμμο, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Δημάκης, Τζάλης, Σακελλαρίου, Ζαρχανής, Μπαντράς. Χρέη προπονητή ανέλαβαν οι Ζαρχανής και Τζιβέλης.

Μετά τον αγώνα ακολούθησαν οι απονομές, όπου οι παίκτες της ομάδας μας πανηγύρισαν την απονομή του κυπέλλου για τη δεύτερη θέση, καθώς ούτως ή άλλως η πορεία στο τουρνουά και η συμμετοχή στον τελικό αποτέλεσε υπέρβαση για τους ίδιους.

Σημαντική ήταν επίσης η βράβευση του Τσιγγινέ ως MVP του τουρνουά. Στις απονομές και την τελετή λήξης παραβρέθηκαν ο Δήμαρχος Μουζακίου και Πρόεδρος της Π.Ε.Δ. Θεσσαλίας κ. Κωτσός Γεώργιος, ο Αντιδήμαρχος Καρδίτσας κ. Γεννάδιος Ιωάννης, ο Πρόεδρος της Ε.Π.Σ.Κ. κ. Παλάσκας Μανώλης με μέλη του Δ.Σ., ο Αστυνομικός Διευθυντής Καρδίτσας κ. Καραπιπέρης Βασίλειος, ο Διοικητής Π.Υ. Καρδίτσας κ. Σακελλαρόπουλος Δημήτριος και πολλοί άλλοι.

Στους υπεύθυνους για τη διοργάνωση αξίζουν πολλά συγχαρητήρια και ευχόμαστε του χρόνου να επαναληφθεί και να καταστεί θεσμός.